Sól na drogach i chodnikach to zjawisko bardzo powszechne w sezonie zimowym. Nie byłoby to dla nas nic dziwnego i szkodliwego, jednak to właśnie owa sól może z niezwykłą łatwością zniszczyć nasze buty, a zwłaszcza wtedy, gdy są one wykonane z materiałów bardzo wrażliwych na taką sól i jest to chociażby obuwie z zamszu i nubuku. Na całe szczęście, istnieją sposoby na pozbycie się takiej soli i uratowanie swoich butów na czas. Przedstawimy Ci kilka sposobów jak radzić sobie zimą, aby zapobiegać osadom z soli na butach oraz jak je usunąć, jeśli już do kontaktu z solą doszło.
Dlaczego sól jest szkodliwa dla butów?
Sól jest bardzo powszechnie stosowana do odśnieżania chodników i dróg w czasie zimy. Niestety, ale gdy chodzimy po zasolonych chodnikach, sól ta przykleja się do naszych butów oraz migruje na nie wraz ze śniegiem i piaskiem, co później może zakończyć się uszkodzonym materiałem na butach.
Sól to korozyna, co oznacza dokładnie tyle, że zawarte w niej substancje chemiczne, w tym chlorek sodu, reagują z metalami i innymi materiałami, powodując na ich powierzchni korozję i degradację. Jeśli na naszych butach znajdują się metalowe elementy takie jak sprzączki oraz klamry, to sól może bardzo łatwo przyczynić się do ich rdzewienia i szybszego zużycia. Sól może niszczyć również elementy gumowe, takie jak podeszwy. Gumowa podeszwa po kontakcie z solą na chodniku może bardzo szybko stać się krucha i zaczynać pękać, dlatego też zimą warto jednak odpuścić sobie noszenie sneakersów.
Ponadto, sól przyczynia się również do wysychania skóry każdego rodzaju, w tym i naszą. Substancja ta przyciąga wodę, co oznacza dokładnie tyle, że może bardzo łatwo i szybko wyciągnąć wilgoć z naszych butów.
Jeżeli zbagatelizujemy obecność soli na butach, może ona doprowadzić do powstania bardzo nieestetycznych plam i odcisków. Obecność soli możemy bardzo łatwo zaobserwować poprzez charakterystyczne białe plamy na powierzchni obuwia, które występują również w postaci białych linii w miejscach, w których buty miały styczność z solą.
Czyszczenie butów z soli - domowe sposoby
Czy wiesz, że z solą możesz na szybko poradzić sobie za pomocą domowych sposobów? Naturalnie, najlepszym wyjściem są tutaj jednak środki profesjonalne, ale niejednokrotnie możemy być w sytuacji kryzysowej, która będzie wymagać użycia domowej apteczki.
- Woda i ocet
Są to dwa składniki, które znajdują się praktycznie w każdym domu, dlatego też jest to nasza pierwsza deska ratunku na sól. Wystarczy wymieszać wodę z octem w proporcji 1:1 i namoczyć gąbkę w powstałej mieszaninie. Następnie należy delikatnie przetrzeć buty naszym roztworem w celu usunięcia soli w butów. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie wypłukać buty w letniej i czystej wodzie i pozostawić je do samoistnego wyschnięcia.
- Soda oczyszczona
Soda oczyszczona ma wiele niezwykle pomocnych zastosowań, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzątanie i czyszczenie najróżniejszych przedmiotów. W przypadku sody należy wsypać jej łyżkę do litra ciepłej wody, co następnie musisz dokładnie wymieszać. Po wymieszaniu roztworu wystarczy namoczyć w nim gąbkę lub też ściereczkę i następnie przetrzeć dokładnie swoje buty. Analogicznie jak w przypadku wody z octem, po zakończonym czyszczeniu, należy buty wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.
- Skrobia ziemniaczana
Skrobia może potrafić więcej, niż kiedykolwiek Ci się wydawało, włącznie z wyczyszczeniem butów. Skrobia to swego rodzaju naturalny sorbent, który doskonale usuwa sól z butów. Jedyne co musisz zrobić, to posypać wilgotną gąbkę skrobią ziemniaczaną, a następnie przetrzeć buty z zachowaniem dozy ostrożności. Tutaj również wypłukujemy i suszymy buty.
Czyszczenie soli z butów - jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać?
Zimą buty są nie tylko niezwykle narażone na szkodliwe działanie soli, ale i również innych negatywnych czynników, takich jak śnieg, mróz, deszcz i piach. Także i tego rodzaju elementy mogą przyczynić się do zniszczenia naszych butów oraz utworzenia na nich bardzo nieestetycznych plam. Jak zatem poradzić sobie zimą tak, aby nie zniszczyć swoich butów?
- Buty należy systematycznie i bardzo dokładnie zabezpieczać przed wilgocią i solą. Przed pierwszym założeniem oraz po każdym czyszczeniu należy zaaplikować na buty impregnat, nie omijając żadnego punktu na cholewce. Regularne używanie impregnatu do butów skutecznie uchroni je przed utratą nawilżenia, dzięki czemu nie stracą one na wyglądzie i wydłużysz ich żywotność.
- Regularne czyszczenie butów to kolejny klucz do utrzymania ich we wzorowym stanie. Często wystarczy przetrzeć buty wilgotną szmatką lub szczotką, w celu usunięcia kurzu i piasku. Jeśli zabrudzenia są poważniejsze, powinno się użyć odpowiednich preparatów.
Element tak błahy jak przechowywanie gra tutaj równie istotną rolę. Buty rzucone w przejściu od razu po wróceniu do domu raczej nie będą z tego zbytnio zadowolone. Należy pamiętać, aby pozostawiać buty w miejscu suchym i przewiewnym. Butów wilgotnych nie powinno przechowywać się w szafkach dopóki nie wyschną samoistnie.