Obuwie to element stroju, który jest najbardziej podatny na zabrudzenia, szczególnie w kiepską pogodę. Wiele osób twierdzi, że stan obuwia może wiele powiedzieć o drugim człowieku, dlatego lepiej utrzymywać je w nienagannym stanie. Systematyczne i prawidłowe czyszczenie butów odwdzięczy się nam nie tylko ich schludnym wyglądem, ale świeżością.
Wraz z każdym założeniem buty zaczynają się brudzić, nawet jeśli nie jest to widoczne gołym okiem. Z czasem pojawią się również zadrapania, przetarcia oraz plamy, niekiedy tłuste. Jeśli nie przyłożymy się do regularnego czyszczenia, wówczas tego typu zabrudzenia staną się o wiele trudniejsze do usunięcia.
Zadajesz sobie pytania takie jak czym czyścić buty lub jak je odświeżyć? Poniżej wyjaśnimy Ci dokładnie cały proces krok po kroku!
W co należy zaopatrzyć się przed czyszczeniem butów?
Każde czyszczenie należy rozpocząć od dobrze przygotowanego miejsca pracy. Warto robić to na gazetach, szmatce lub starym prześcieradle, aby nie zabrudzić powierzchni wokół. Warto też upchać gazety do wnętrza buta lub włożyć w nie prawidła, co da nam o wiele większą wygodę pracy.
Przygotuj sobie szczotkę do butów, opcjonalnie szczotkę do zamszu, krem do butów, miękką, bawełnianą ściereczkę oraz łagodny środek czyszczący.
Jeśli jednak jesteś fanem domowych sposobów, wówczas zaopatrz się w ocet, sodę oczyszczoną, płyn do naczyń i szczoteczkę do zębów.
Dodatkowo, przygotuj sobie miskę z ciepłą wodą i rozcieńczonym w niej delikatnym środkiem myjącym. Może to być detergent do prania lub płyn do mycia naczyń. W tym momencie należy zapamiętać, żeby dodać niewielką ilość takiego środka, ponieważ niektóre z nich mogą być mocno skoncentrowane.
Krok 1: Czyszczenie butów na sucho
Jak prawidłowo czyścić buty na sucho? Oczywiście przy użyciu szczotki z końskiego włosia. Dzięki tego typu szczotce pozbędziemy się wierzchniej warstwy kurzu, piachu, bądź zaschniętego błota. Należy zapamiętać, że nie powinno się przechodzić do mycia obuwia bez uprzedniego wyszczotkowania ich. Mieszanie kurzu ze środkiem czystości raczej nie zda egzaminu, a problem nadal będzie widoczny.
Szczotkujemy buty na wysokości podeszwy zewnętrznej, środkowej oraz całej cholewki. Czyszczenie wykonujemy okrężnymi, delikatnymi ruchami od czubka buta, aż do pięty i zawsze trzymamy się takiego kierunku pracy.
Krok drugi: Zadbaj o sznurówki
Sznurówki to kolejny element, który pokazuje oznaki częstego noszenia butów. Należy natomiast zaznaczyć, że nie powinniśmy wrzucać ich bezpośrednio do pralki, ponieważ łatwo mogą ulec zniszczeniu. Tutaj sprawdzi się jedynie stare, dobre mycie ręczne. Jeśli zaś nie możesz doczyścić białych sznurówek, użyj do tego sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego, potrafią zdziałać cuda.
Jeśli jednak sznurówki w Twoich butach nie należą do wymagających, wystarczy im namoczenie ich w ciepłej wodzie z detergentem. Następnie należy delikatnie potrzeć je dłońmi, dokładnie opłukać i pozostawić do wyschnięcia. Samo suszenie musi przebiegać samoistnie. Absolutnie nie powinniśmy kłaść umytych sznurówek na kaloryfer lub pomóc im suszarką. Wielokrotne ekspresowe suszenie sznurowadeł może doprowadzić do ich trwałej deformacji lub uszkodzeń.
Krok trzeci: Jak i czym myć buty?
Jak już mamy za sobą szczotkowanie i załatwienie sprawy sznurówek, możemy przejść do najistotniejszego kroku, czyli umycia butów. Tutaj przyda nam się miska z wodą, której używaliśmy do wyczyszczenia sznurówek. Jak powinna wyglądać prawidłowa kolejność mycia butów?
- Zaczynamy od podstaw, czyli od podeszwy buta. Do mycia tej partii obuwia możemy wykorzystać miękką szczotkę lub po prostu szczoteczkę do mycia zębów. Sama ściereczka nie zda egzaminu, ponieważ nie będzie w stanie doczyścić trudno dostępnych zakamarków podeszwy. Za pomocą ciepłej wody z detergentem oczyszczamy zewnętrzną i środkową część podeszwy. Jeśli efekt będzie już satysfakcjonujący, możemy wytrzeć buty miękką ściereczką.
- Kolejna część mycia to ta najbardziej wymagająca, czyli czyszczenie cholewki. Tutaj musimy zachować maksimum ostrożności, aby w żaden sposób nie uszkodzić materiału. Podczas mocniejszego tarcia możemy doprowadzić do mikrouszkodzeń, które pokażą się dopiero po czasie. Przygotuj sobie czystą, miękką szczotkę, ciepłą wodę z detergentem lub specjalny szampon do mycia butów. Delikatnie i dokładnie myjemy buty.
- Kiedy już doprowadziłeś swoje buty do porządku, możesz użyć miękkiej ściereczki lub ręcznika z mikrofibry, aby delikatnie usunąć pozostałości brudu i detergentu oraz dodatkowo wstępnie osuszyć buty. Jeżeli jednak nie jesteś zadowolony z rezultatów, możesz powtórzyć powyższe czynności jeszcze raz dla zmaksymalizowania efektu. Nawet w trakcie wycierania należy pamiętać o delikatności, aby zapobiec uszkodzeniom i rozcieraniu brudu pozostałego na ściereczce.
Ostatni krok to oczywiście wysuszenie butów. Oczywiście muszą one wyschnąć naturalnie i bez Twojej pomocy, mimo szczerych chęci. W większości przypadków zajmuje to około ośmiu do dziesięciu godzin.
źródło zdjęcia: freepik / Drazen Zigic