
Buty trekkingowe to jeden z tych rodzajów obuwia, które naprawdę nie mają łatwego życia. Najważniejszą ich cechą jest jednak niezawodność w trudnych warunkach, wytrzymałość ochrona i amortyzacja, które to podczas pieszych wędrówek są nieocenionymi atutami butów. Po powrocie buty wyglądają… no każdy wie, jak sprawy się mają. Istotnym jest to, że należy zabrać się za czyszczenie, pielęgnację i impregnację butów trekkingowych niemal od razu po powrocie do domu. Regularne czyszczenie tego rodzaju obuwia w głównej mierze wpływa na ich żywotność, dlatego systematyczne dbanie o nie to także duże oszczędności w przyszłości, ponieważ jedna para zostanie z nami na dłużej. Jak zatem zadbać o buty trekkingowe?
Jak obchodzić się z butami po powrocie z górskiej wycieczki?
To, co zrobimy z butami po powrocie, będzie miało na nie naprawdę kluczowy wpływ. Nasze niewłaściwe zachowania, mimo, że zupełnie nieświadome, mogą w znacznym stopniu zaszkodzić naszym butom, przez co nie pozostaną z nami na dłuższy czas. Wchodząc do domu, co robisz najpierw? Wiele osób po prostu kładzie buty w kącie lub, co gorsza, wrzuca je do szafy. A jakie są buty trekkingowe po wypadzie? No właśnie tak, brudne i wilgotne. Wiadomo jak to bywa z wilgocią zamkniętą w szafie.
Suszenie butów trekkingowych po powrocie do domu nie wymaga od nas większych pokładów energii, dlatego należy zająć się tym od razu. Jak zatem podejść do tematu?
- Spokojnie, to nie potrwa długo! Zacznij po prostu od wyjęcia z butów sznurówek, wkładek i na koniec wyciągnij język. Sznurówki można później wyprać ręcznie, w misce z ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Nie należy prać sznurowadeł w pralce, ponieważ może doprowadzić to do rozpulchnienia włókien, co owocuje deformacją materiału.
- Warto włożyć do butów prawidła, które utrzymają kształt butów w ryzach. Ciekawym sposobem jest również wypchanie butów gazetami lub ręcznikami papierowymi, które poza tym że utrzymują kształt, to dodatkowo będą również wyciągać wilgoć.
- Tak przygotowane buty należy odłożyć w ciepłym i przewiewnym miejscu, z dala od kominka i grzejników. Wszelkie ingerencje w proces schnięcia nigdy nie kończą się dobrze.
Jak wyczyścić buty trekkingowe na sucho?
Niewielkie i łatwe w usunięciu zabrudzenia możemy wyczyścić za pomocą specjalnej szczoteczki. Jej rodzaj determinuje materiał, z którego nasze buty zostały wykonane. Naturalnie buty ze skóry licowej będą wymagały innych akcesoriów, niż buty z zamszu lub nubuku. Tego typu szczotki dokładnie usuwają kurz, piasek i inne powierzchniowe zanieczyszczenia, nie uszkadzając tym samym butów. Należy pamiętać, że powinniśmy obchodzić się z naszymi butami delikatnie, dlatego intensywne tarcie o dużym nacisku nie jest wskazane.
Nie możemy zapominać również o podeszwie, w której to zakamarkach znajduje się najwięcej brudu i błota.
Jak czyścić buty trekkingowe na mokro?
Niekiedy zabrudzenia są już na tyle duże, że samo przetarcie butów dedykowaną szczoteczką może okazać się niezbyt wystarczające. Niektóre plamy i inne zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki, ale i nawet czasami to może nam nie pomóc lub tylko załagodzić sytuację.
Warto wówczas zaopatrzyć się w specjalny szampon do mycia butów, który będzie dla nich bardzo delikatny, tym samym skutecznie usuwając brud wszelaki. W ten sposób z pewnością pozbędziesz się całej warstwy zabrudzeń. Należy jednak uważać, aby nie myć butów zbyt intensywnie, doprowadzając do przemoczenia.
Jak wyczyścić buty trekkingowe wewnątrz?
Naturalnie, nie możemy zapominać również o wnętrzu naszych butów, które również wymaga naszej opieki. Środek butów czyścimy za pomocą wilgotnej, bawełnianej ściereczki, zwilżonej letnią wodą. W takim czyszczeniu wstępnym pozbędziesz się zanieczyszczeń, potu i pozostałości naskórka, które mogą doprowadzić nawet do zatykania membran oraz do wyhodowania rodzinki bakterii w bucie. Jeśli bakterie zamieszkają w nim na dobre, wówczas będą powodować charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.
Wkładki należy zaś wyprać ręcznie, w letniej wodzie. To właśnie one przyjmują na siebie najwięcej potu. Wkładki wykonane z tworzywa sztucznego można z powodzeniem wrzucić do pralki, pilnując, żeby wybrać program, który ma nie więcej niż 30 stopni i wybrane najniższe obroty. Pranie w pralce powinno być oczywiście wybierane sporadycznie.
Jeśli chcemy maksymalnie odświeżyć środek butów trekkingowych, można zastosować specjalny dezodorant do obuwia i wymienić wkładki na np. aloesowe.
Jak impregnować buty trekkingowe?
Impregnacja butów trekkingowych to niezwykle istotny element ich pielęgnacji. Cały proces impregnacji wymaga od nas wykonywania tego w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, głównie przez intensywny zapach i szkodliwy dla ludzkiego układu oddechowego skład. Jeżeli chodzi o sam rodzaj preparatu, to wybieramy go w zależności od materiału, z którego wykonane są nasze buty. Do takich środków należą m.in. wszelkie woski (niezwykle dobre dla skóry licowej), czy chociażby impregnaty w sprayu, które szczególnie dedykowane są butom z zamszu lub nubuku.