
Wielokrotnie słyszy się powiedzenie, że buty mogą nam wiele powiedzieć o nich właścicielu. Umówmy się jednak, że zaniedbane i brudne buty raczej nigdy nie sprawiały na nikim dobrego wrażenia, a niemal zawsze przynosiły zupełnie odwrotny skutek. Dbanie o buty jest niezwykle ważne, tym bardziej jeśli chcemy sprawiać wrażenie zadbanych, schludnych i eleganckich. To nie tak, że buty to rzecz ‘’przyziemna’’ i mało kto zwraca na nie uwagę. Właściwie to nawet nie zdajesz sobie sprawy ile osób ukradkiem zerka na Twoje buty, dlatego też warto poświęcić im chwilę uwagi na pielęgnację. Dbanie o buty to też aspekt dla nas samych, ponieważ nic tak nie poprawia humoru i nie upiększa stylizacji jak zadbane, czyste buty.
Pielęgnacja butów - jak robić to prawidłowo?
Pielęgnację swoich butów należy rozpocząć od samych zaleceń producenta, spod którego skrzydeł wyszła Twoja para. But butowi nierówny, ponieważ każdy model będzie zbudowany inaczej, zastosowane materiały będą się różnić tak samo jak ich pielęgnacja. Największym wyzwaniem są buty z łączonych materiałów, które wymagają jeszcze więcej naszego czasu i ostrożności. Zatem najprostszą odpowiedzią na pytanie jak obchodzić się ze swoją nową parą butów, jest po prostu zapoznanie się z producenckimi zaleceniami użytkowania. Bardzo często, kupując w sklepie nowe buty, w środku pudełka znajduje się mała, niepozorna broszura. To właśnie tam, poza paragonem i gwarancją, znajdziesz wszelkie zalecenia dotyczące pielęgnacji danego modelu.
Jeśli jednak przy swojej parze nie znajdziesz tego typu broszury, warto zajrzeć na stronę producenta, sprzedawcy lub po prostu zasięgnąć informacji podczas zakupów w sklepie. W niejednym sklepie sprzedawcy bardzo chętnie doradzają i proponują produkty sprawdzone dla danego typu obuwia. Poza samym źródłem, warto również przejrzeć internet, gdzie zakres wiedzy dotyczący pielęgnacji butów jest naprawdę ogromny. Zawsze znajdziesz coś, co doskonale pasuje do typu Twojego obuwia.
Jak dbać o buty z zamszu i nubuku?
Na pierwszy ogień lecą najtrudniejsze i najmniej wybaczające błędy buty z zamszu lub nubuku. Materiały te dość często są odrzucane przez konsumentów na rzecz mniej wymagającej skóry licowej, jednak jeśli poznasz tajniki pielęgnacji skór szorstkich, wówczas okaże się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Każdy typ materiału ma swoje plusy, minusy i osobiste fanaberie. W przypadku butów z zamszu i nubuku, największym ich wrogiem okazuje się woda, śnieg oraz wilgoć, czyli po prostu wszystko co mokre. Pomimo tak oczywistego faktu, jak to, że zamsz i nubuk są nieco bardziej wymagające, możemy sobie tą sprawę znacząco ułatwić. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie rozpylić na ich powierzchni impregnat, który tworzy na butach warstwę hydrofobową. Czynność należy powtarzać co 2 lub 3 tygodnie. Jeśli chodzi o samo czyszczenie, powinniśmy robić to na sucho, za pomocą specjalnej szczoteczki, która przeznaczona jest do skór szorstkich.
Jak dbać o buty skórzane?
Wbrew wszelkim pozorom, buty wykonane ze skóry licowej również potrzebują Twojego serca, włożonego w ich pielęgnację. Oczywiście, na samym początku użytkowania potrzeby obuwia ze skóry licowej nie są widoczne, a wręcz myślimy, że wystarczy im same przecieranie wilgotną gąbką. Problem zacznie pojawiać się, gdy buty zaczną wysychać, marszczyć się i nawet pękać. To samo tyczy się butów odświętnych, które przez większą część roku leżakują w kartonie. Przed pierwszym użyciem, będzie również konieczna impregnacja. Poza impregnatem w sprayu, jak w przypadku butów zamszowych, tutaj zalecane będzie także użycie wosku, pasty w kremie lub w płynie. Aby prawidłowo zastosować takie preparaty, powinno używać się delikatnej ściereczki lub miękkiej szczotki np. z końskiego włosia, starannie wcierając produkt w powierzchnię buta i pozostawiając go do wyschnięcia.
Jeśli chodzi o wszelkie preparaty do skóry licowej, konieczne jest to, aby wybierać je stricte pod kolor obuwia. Możesz nam uwierzyć, że raczej czarna pasta nie będzie wyglądać dobrze na brązowych butach. Czyszczenie powinniśmy wykonywać za pomocą wilgotnej szmatki, nie zapominając o wyczyszczeniu podeszw. Jeśli buty ze skóry licowej zaczną tracić swój blask, zaleca się użycie pasty do butów i wypolerowania ich ściereczką.
Jak dbać o trampki i sneakersy?
Konserwacja obuwia sportowego to również niezwykle istotny element pielęgnacji, o którym nie powinniśmy absolutnie zapominać. Największym, wręcz zabójczym dla butów błędem, jest ich częste pranie w pralce, które może doprowadzić nawet i do całkowitego zniszczenia butów, np. w postaci odklejenia się podeszwy od cholewki. Nawet jeśli po jednym lub dwóch praniach nic się nie stało, nie znaczy, że nie stanie się w ogóle.
Do czyszczenia obuwia sportowego warto przysiąść z miską ciepłej wody i delikatnym detergentem oraz ze ściereczką w dłoni. Do samej podeszwy możemy zastosować chociażby papkę wody z sodą oczyszczoną, nakładaną starą szczoteczką do zębów. Po czyszczeniu buty muszą same wyschnąć w przewiewnym miejscu. Do obuwia sportowego można użyć też dedykowanych rozwiązań - np. serii Sport Line od EMU Shoe Care.
Źródło zdjęcia: freepik.com / pvproductions